Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S-8301-6
BK/S-8301-6 picture photo
Mfg. Part Number
BK/S-8301-6
Brief Description
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT
Datasheet Download
BK/S-8301-6.pdf
Availability of BK/S-8301-6
QUANTITY
BK/S-8301-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S-8301-6
Internal Part NumberEIS-BK/S-8301-6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package150
For Use With/Related Products3AG
Fuse Size1/4" Dia x 1-1/4" L (6.35mm x 31.8mm)
Number of Circuits6
Voltage300V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S-8301-6
Related LinksBK/S-, BK/S-8301-6 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S-8301-6 Details Description
Related parts for BK/S-8301-6
CONN CHAMP 36 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 3A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
CODING RING ORANGE M23 datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf