Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S500-315-R
BK/S500-315-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S500-315-R
Brief Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S500-315-R.pdf
Availability of BK/S500-315-R
QUANTITY
BK/S500-315-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S500-315-R
Internal Part NumberEIS-BK/S500-315-R
FamilyFuses
SeriesS500
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating315mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.58
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S500-315-R
Related LinksBK/S50, BK/S500-315-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S500-315-R Details Description
Related parts for BK/S500-315-R
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
20 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf