Yageo RC0805FR-0754R9L
RC0805FR-0754R9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0754R9L
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0754R9L.pdf
Availability of RC0805FR-0754R9L
QUANTITY
RC0805FR-0754R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0754R9L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0754R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0754R9L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0754R9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0754R9L Details Description
Related parts for RC0805FR-0754R9L
CARDEDGE 44POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CLAMP CURRENT AC/DC 30A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD90124 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS VERT DL SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf