Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-V-630-R
BK/S501-V-630-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-V-630-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-V-630-R.pdf
Availability of BK/S501-V-630-R
QUANTITY
BK/S501-V-630-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-V-630-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-V-630-R
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.064
ApprovalsCSA, cURus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.34 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-V-630-R
Related LinksBK/S501, BK/S501-V-630-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-V-630-R Details Description
Related parts for BK/S501-V-630-R
TRIAC 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 231VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
DISTR RING, LARGE, 110 XCONN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf