Fairchild Semiconductor FQP12P10
FQP12P10 picture photo
Mfg. Part Number
FQP12P10
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 11.5A TO-220
Datasheet Download
FQP12P10.pdf
Availability of FQP12P10
QUANTITY
FQP12P10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP12P10
Internal Part NumberEIS-FQP12P10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 5.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds800pF @ 25V
Power - Max75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP12P10
Related LinksFQP1, FQP12P10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP12P10 Details Description
Related parts for FQP12P10
CONN TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M YELLOW 7' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf