Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S504-400MA
BK/S504-400MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/S504-400MA
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S504-400MA.pdf
Availability of BK/S504-400MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/S504-400MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S504-400MA
Internal Part NumberEIS-BK/S504-400MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Obsolescence/ EOLS504 Series 9/Mar/2009
FamilyFuses
SeriesS504
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.61
ApprovalsBSI, IMQ, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.37 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S504-400MA
Related LinksBK/S50, BK/S504-400MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S504-400MA Details Description
Related parts for BK/S504-400MA
BEZEL SNAP ON GRAY datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC 6SON datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 72V 500A QFN 5X6 8L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
EVALUATION KIT TRUETOUCH datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 17MM datasheet.pdf
TST LD MINI STKG BANA PLG 12" RD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf