Texas Instruments LP2985ITPX-2.5
LP2985ITPX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985ITPX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP2985ITPX-2.5.pdf
Availability of LP2985ITPX-2.5
QUANTITY
LP2985ITPX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985ITPX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2985ITPX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985ITPX-2.5
Related LinksLP2985I, LP2985ITPX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985ITPX-2.5 Details Description
Related parts for LP2985ITPX-2.5
HANDLE .625X.281" 10-32THR BRASS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18DIP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 110KHZ 5UCSP datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 2POS BLUE datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf