Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S505-12-R
BK/S505-12-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S505-12-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S505-12-R.pdf
Availability of BK/S505-12-R
QUANTITY
BK/S505-12-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S505-12-R
Internal Part NumberEIS-BK/S505-12-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS505 Series Select Ratings 5/Feb/2009
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating12A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t713.7
ApprovalscULus, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S505-12-R
Related LinksBK/S50, BK/S505-12-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S505-12-R Details Description
Related parts for BK/S505-12-R
CONN DSUB POWER PLUG 5W5 B datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MOD GPS SIRF STAR III NO ANT SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .178M datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC P600 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-SOIC datasheet.pdf
POT 10 OHM 150W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf