Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-10-R
BK-S505H-V-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-10-R
Brief Description
FUSE CERM 10A 600VAC 400VDC 5X20
Datasheet Download
BK-S505H-V-10-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-10-R
QUANTITY
BK-S505H-V-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-10-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product500-600 VAC/400 VDC 5X20mm Fuses
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t349.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-10-R
Related LinksBK-S505, BK-S505H-V-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-10-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-10-R
RECTIFIER BRIDGE 1600V 25A D-34A datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC TXRX WAN MULTI-MODE 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 180POS datasheet.pdf