Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/TDC11-750-R
BK1/TDC11-750-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/TDC11-750-R
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 500VAC
Datasheet Download
BK1/TDC11-750-R.pdf
Availability of BK1/TDC11-750-R
QUANTITY
BK1/TDC11-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/TDC11-750-R
Internal Part NumberEIS-BK1/TDC11-750-R
FamilyFuses
Series*
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage7.5A
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/TDC11-750-R
Related LinksBK1/TDC, BK1/TDC11-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/TDC11-750-R Details Description
Related parts for BK1/TDC11-750-R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO204 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS3159-20 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf