Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/TDC11-750-R
BK1/TDC11-750-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/TDC11-750-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 500VAC
Datasheet Download
BK1/TDC11-750-R.pdf
Availability of BK1/TDC11-750-R
QUANTITY
BK1/TDC11-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/TDC11-750-R
Internal Part NumberEIS-BK1/TDC11-750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series*
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage7.5A
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/TDC11-750-R
Related LinksBK1/TDC, BK1/TDC11-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/TDC11-750-R Details Description
Related parts for BK1/TDC11-750-R
MOSFET N-CH 30V 17A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A TO251-3 datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONNECTOR SET datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 112MA 17.9 OHM datasheet.pdf