Taiyo Yuden BK1608HM241-T
BK1608HM241-T picture photo
Mfg. Part Number
BK1608HM241-T
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0603
Datasheet Download
BK1608HM241-T.pdf
Availability of BK1608HM241-T
QUANTITY
BK1608HM241-T Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1608HM241-T
Internal Part NumberEIS-BK1608HM241-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesBK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency240 Ohm @ 100MHz
Current Rating300mA
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1608HM241-T
Related LinksBK1608, BK1608HM241-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BK1608HM241-T Details Description
Related parts for BK1608HM241-T
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 4MBIT 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 100MW VMD3 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4XPLUG KIT W/PCB EQUALZE W/COMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf