Taiyo Yuden BKP1608HS121-T
BKP1608HS121-T picture photo
Mfg. Part Number
BKP1608HS121-T
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE BEAD 120OHM 0603
Datasheet Download
BKP1608HS121-T.pdf
Availability of BKP1608HS121-T
QUANTITY
BKP1608HS121-T Order Process
Ship out your order
Specifications of BKP1608HS121-T
Internal Part NumberEIS-BKP1608HS121-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesBK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency120 Ohm @ 100MHz
Current Rating2.7A
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BKP1608HS121-T
Related LinksBKP1608, BKP1608HS121-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BKP1608HS121-T Details Description
Related parts for BKP1608HS121-T
FIXED IND 10UH 1.84A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SR BTS PC4549 8 ASY AC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf