Bel Fuse Inc. BLP55-3300G
BLP55-3300G picture photo
Mfg. Part Number
BLP55-3300G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 55W
Datasheet Download
BLP55-3300G.pdf
Availability of BLP55-3300G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BLP55-3300G Order Process
Ship out your order
Specifications of BLP55-3300G
Internal Part NumberEIS-BLP55-3300G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBLP55 Models 25/Mar/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesBLP55
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 4A, 1A
Power (Watts)55W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.23" H (127.0mm x 76.2mm x 31.2mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BLP55-3300G
Related LinksBLP55, BLP55-3300G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
BLP55-3300G Details Description
Related parts for BLP55-3300G
CAP TANT 10UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 40A 8SON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 64STQFP datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF2-EH40 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
IMJ,1X1,PNL GRD,LED(G/R), SN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 810MA 592 MOHM datasheet.pdf