Hirose Electric Co Ltd BM10JC-16DP-0.4V(53)
BM10JC-16DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-16DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-16DP-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-16DP-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-16DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-16DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-16DP-0.4V(53)
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-16DP-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-16D, BM10JC-16DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-16DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-16DP-0.4V(53)
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
STD TIMER GEH 2P datasheet.pdf
RES 1 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CAP CER 0.011UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SAC-8P-M CABLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 4-X2DFN datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 GRN 565NM 28V datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf