JST Sales America Inc. BM30B-SRDS-G-TF
BM30B-SRDS-G-TF picture photo
Mfg. Part Number
BM30B-SRDS-G-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER SHD 30POS TOP 1MM
Datasheet Download
BM30B-SRDS-G-TF.pdf
Availability of BM30B-SRDS-G-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BM30B-SRDS-G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of BM30B-SRDS-G-TF
Internal Part NumberEIS-BM30B-SRDS-G-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSHD
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM30B-SRDS-G-TF
Related LinksBM30B-S, BM30B-SRDS-G-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
BM30B-SRDS-G-TF Details Description
Related parts for BM30B-SRDS-G-TF
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 1.7A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf