AVX Corporation BN074D0225K--
BN074D0225K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN074D0225K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BN074D0225K--.pdf
Availability of BN074D0225K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BN074D0225K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN074D0225K--
Internal Part NumberEIS-BN074D0225K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.398" L x 0.244" W (10.10mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN074D0225K--
Related LinksBN074D, BN074D0225K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN074D0225K-- Details Description
Related parts for BN074D0225K--
CONN CARD EXTEND 22POS .050" SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf