AVX Corporation BN154G0104K--
BN154G0104K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN154G0104K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BN154G0104K--.pdf
Availability of BN154G0104K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BN154G0104K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN154G0104K--
Internal Part NumberEIS-BN154G0104K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.697" L x 0.205" W (17.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN154G0104K--
Related LinksBN154G, BN154G0104K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN154G0104K-- Details Description
Related parts for BN154G0104K--
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP 100UF 35V RADIAL datasheet.pdf
GRIPLET IDC CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf