Bel Fuse Inc. BP1501-9RD
BP1501-9RD picture photo
Mfg. Part Number
BP1501-9RD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 12.9A
Datasheet Download
BP1501-9RD.pdf
Availability of BP1501-9RD
QUANTITY
BP1501-9RD Order Process
Ship out your order
Specifications of BP1501-9RD
Internal Part NumberEIS-BP1501-9RD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher P
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input16 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)194W
ApplicationsITE (Commercial), Railway
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency87%
Package / Case-
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max194W
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP1501-9RD
Related LinksBP150, BP1501-9RD Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
BP1501-9RD Details Description
Related parts for BP1501-9RD
FIXED IND 100NH 285MA 860 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf