Bel Fuse Inc. BP1501-9RD
BP1501-9RD picture photo
Mfg. Part Number
BP1501-9RD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 12.9A
Datasheet Download
BP1501-9RD.pdf
Availability of BP1501-9RD
QUANTITY
BP1501-9RD Order Process
Ship out your order
Specifications of BP1501-9RD
Internal Part NumberEIS-BP1501-9RD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher P
Packaging-
TypeIsolated
Voltage - Input16 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)194W
ApplicationsITE (Commercial), Railway
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency87%
Package / Case-
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max194W
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP1501-9RD
Related LinksBP150, BP1501-9RD Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
BP1501-9RD Details Description
Related parts for BP1501-9RD
POWER CORD FAN RIGHT ANGLE 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 7.30MM NAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR AA-2201X datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf