Texas Instruments BQ25046DQCT
BQ25046DQCT picture photo
Mfg. Part Number
BQ25046DQCT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC PWR SUPPLY 5V 1.1A 10WSON
Datasheet Download
BQ25046DQCT.pdf
Availability of BQ25046DQCT
QUANTITY
BQ25046DQCT Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ25046DQCT
Internal Part NumberEIS-BQ25046DQCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsHandheld/Mobile Devices
Current - Supply1.1A
Voltage - Supply3.3 V ~ 9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-WSON (3x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ25046DQCT
Related LinksBQ250, BQ25046DQCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ25046DQCT Details Description
Related parts for BQ25046DQCT
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
SR BTS FT BRS 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf