Stackpole Electronics Inc. BR1JB20L0
BR1JB20L0 picture photo
Mfg. Part Number
BR1JB20L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .02 OHM 1W 5%
Datasheet Download
BR1JB20L0.pdf
Availability of BR1JB20L0
QUANTITY
BR1JB20L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR1JB20L0
Internal Part NumberEIS-BR1JB20L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Height0.300" (7.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR1JB20L0
Related LinksBR1J, BR1JB20L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR1JB20L0 Details Description
Related parts for BR1JB20L0
CABLE 10COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T7S 1.7" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 13POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf