Microsemi Power Management Group BR246-320B2-28V-023M
BR246-320B2-28V-023M picture photo
Mfg. Part Number
BR246-320B2-28V-023M
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Datasheet Download
BR246-320B2-28V-023M.pdf
Availability of BR246-320B2-28V-023M
QUANTITY
BR246-320B2-28V-023M Order Process
Ship out your order
Specifications of BR246-320B2-28V-023M
Internal Part NumberEIS-BR246-320B2-28V-023M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesBR246
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current87.5mA
Coil Voltage28VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage208VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)5.1 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Hook
Contact Material-
Coil Power500 mW
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-70°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR246-320B2-28V-023M
BR246-320B2-28V-023M Details Description
Related parts for BR246-320B2-28V-023M
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1305 datasheet.pdf
RES 479.8 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FLASH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 80A SOT227 datasheet.pdf