Rohm Semiconductor BR24L02F-WE2
BR24L02F-WE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24L02F-WE2
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOP
Datasheet Download
BR24L02F-WE2.pdf
Availability of BR24L02F-WE2
QUANTITY
BR24L02F-WE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24L02F-WE2
Internal Part NumberEIS-BR24L02F-WE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package2,500
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24L02F-WE2
Related LinksBR24L0, BR24L02F-WE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24L02F-WE2 Details Description
Related parts for BR24L02F-WE2
RES SMD 560K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
GLASS BRAID TYPE J 100 FT 24 AWG datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM BLOCK 1POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf