| Internal Part Number | EIS-BR25010N-10SU-2.7 | |
| Product Training Modules | EEPROM Memory Solutions | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 1K (128 x 8) | |
| Speed | 3MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |