Taiyo Yuden BRC2016T101M
BRC2016T101M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2016T101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 170MA 3.4 OHM
Datasheet Download
BRC2016T101M.pdf
Availability of BRC2016T101M
QUANTITY
BRC2016T101M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2016T101M
Internal Part NumberEIS-BRC2016T101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating170mA
Current - Saturation140mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2016T101M
Related LinksBRC201, BRC2016T101M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2016T101M Details Description
Related parts for BRC2016T101M
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 660MA 600 MOHM datasheet.pdf
MX150 BLD CS TERM SIL 1416AWG B datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf