Taiyo Yuden BRC2518T470M
BRC2518T470M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2518T470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 300MA 1.45 OHM
Datasheet Download
BRC2518T470M.pdf
Availability of BRC2518T470M
QUANTITY
BRC2518T470M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2518T470M
Internal Part NumberEIS-BRC2518T470M
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation410mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2518T470M
Related LinksBRC251, BRC2518T470M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2518T470M Details Description
Related parts for BRC2518T470M
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONTACTS DIL BRONZ datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SLD NONSHORT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf