NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136X-800E,127
BT136X-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136X-800E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220-3
Datasheet Download
BT136X-800E,127.pdf
Availability of BT136X-800E,127
QUANTITY
BT136X-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136X-800E,127
Internal Part NumberEIS-BT136X-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136X-800E,127
BT136X-800E,127 Details Description
Related parts for BT136X-800E,127
CAP CER 10000PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 247VFBGA datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 6.3MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf