NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137S-600G,118
BT137S-600G,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT137S-600G,118
Brief Description
TRIAC 600V 8A DPAK
Datasheet Download
BT137S-600G,118.pdf
Availability of BT137S-600G,118
QUANTITY
BT137S-600G,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137S-600G,118
Internal Part NumberEIS-BT137S-600G,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137S-600G,118
BT137S-600G,118 Details Description
Related parts for BT137S-600G,118
CONN PCI EXPRESS 36POS 1MM BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf