NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT151X-800R,127
BT151X-800R,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT151X-800R,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 800V 12A SOT186A
Datasheet Download
BT151X-800R,127.pdf
Availability of BT151X-800R,127
QUANTITY
BT151X-800R,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT151X-800R,127
Internal Part NumberEIS-BT151X-800R,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 132A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT151X-800R,127
BT151X-800R,127 Details Description
Related parts for BT151X-800R,127
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf