ST BTA12-600CWRG
BTA12-600CWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA12-600CWRG
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Datasheet Download
BTA12-600CWRG.pdf
Availability of BTA12-600CWRG
QUANTITY
BTA12-600CWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA12-600CWRG
Internal Part NumberEIS-BTA12-600CWRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA12 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA12-600CWRG
Related LinksBTA12-, BTA12-600CWRG Datasheet, ST Distributor
BTA12-600CWRG Details Description
Related parts for BTA12-600CWRG
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 12MM G/Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf