Vishay/Dale RCL04061K60JNEA
RCL04061K60JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL04061K60JNEA
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL04061K60JNEA.pdf
Availability of RCL04061K60JNEA
QUANTITY
RCL04061K60JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL04061K60JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL04061K60JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL04061K60JNEA
Related LinksRCL0406, RCL04061K60JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL04061K60JNEA Details Description
Related parts for RCL04061K60JNEA
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 52A TO220FP datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
IONIZER WITH N. AMERICA CORD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf