ST BTA12-600TWRG
BTA12-600TWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA12-600TWRG
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA12-600TWRG.pdf
Availability of BTA12-600TWRG
QUANTITY
BTA12-600TWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA12-600TWRG
Internal Part NumberEIS-BTA12-600TWRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA12 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA12-600TWRG
Related LinksBTA12-, BTA12-600TWRG Datasheet, ST Distributor
BTA12-600TWRG Details Description
Related parts for BTA12-600TWRG
CLIP STEEL.650X1.280" FOR TR146X datasheet.pdf
PANEL SIDE SLOPE BLACK 1/PR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ICOUPLER SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 19MM datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI RED 110V datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf