Recom Power REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
REC3-483.3SRWZ/H4/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
Brief Description
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H4/C/M.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H4/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
Related LinksREC3-483.3, REC3-483.3SRWZ/H4/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H4/C/M Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H4/C/M
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1BAR ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf
6061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GRN CARD EDGE .156X.2 PCB DEPTH datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 18"X60 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf