Seiko Instruments S-812C55AUA-C3JT2G
S-812C55AUA-C3JT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C55AUA-C3JT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.5V 75MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C55AUA-C3JT2G.pdf
Availability of S-812C55AUA-C3JT2G
QUANTITY
S-812C55AUA-C3JT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C55AUA-C3JT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C55AUA-C3JT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.5V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C55AUA-C3JT2G
Related LinksS-812C55A, S-812C55AUA-C3JT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C55AUA-C3JT2G Details Description
Related parts for S-812C55AUA-C3JT2G
TIE 304 ST/STEEL 100LB 33" datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .156 R/A AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
5 X 4 COVERS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO-8FL datasheet.pdf