NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204W-800E,135
BTA204W-800E,135 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204W-800E,135
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
Datasheet Download
BTA204W-800E,135.pdf
Availability of BTA204W-800E,135
QUANTITY
BTA204W-800E,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204W-800E,135
Internal Part NumberEIS-BTA204W-800E,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Wire Bonding 03/Aug/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)10A, 11A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204W-800E,135
BTA204W-800E,135 Details Description
Related parts for BTA204W-800E,135
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V ESD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 60A 198W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 100 F 6" RBW datasheet.pdf