NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208S-800F,118
BTA208S-800F,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208S-800F,118
Brief Description
TRIAC 800V 8A DPAK
Datasheet Download
BTA208S-800F,118.pdf
Availability of BTA208S-800F,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA208S-800F,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208S-800F,118
Internal Part NumberEIS-BTA208S-800F,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208S-800F,118
BTA208S-800F,118 Details Description
Related parts for BTA208S-800F,118
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LED AMBER RECT T/H datasheet.pdf
CONN ASSY RECPT R/A 90POS datasheet.pdf
TVS DIODE 108VWM 175.2VC P600 datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf