ST BTB06-600CRG
BTB06-600CRG picture photo
Mfg. Part Number
BTB06-600CRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 6A TO220AB
Datasheet Download
BTB06-600CRG.pdf
Availability of BTB06-600CRG
QUANTITY
BTB06-600CRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTB06-600CRG
Internal Part NumberEIS-BTB06-600CRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTB06 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTB06-600CRG
Related LinksBTB06-, BTB06-600CRG Datasheet, ST Distributor
BTB06-600CRG Details Description
Related parts for BTB06-600CRG
CONN RECEPT POD 4POS MINI-FIT JR datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.38"L X 2.38"W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 48-TSOP TO 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 50V 12V 5V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Backlight 20-WQFN (4x4) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf