FFF BTFW20P-3SBTE4LF
BTFW20P-3SBTE4LF picture photo
Mfg. Part Number
BTFW20P-3SBTE4LF
Brief Description
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD
Datasheet Download
BTFW20P-3SBTE4LF.pdf
Availability of BTFW20P-3SBTE4LF
QUANTITY
BTFW20P-3SBTE4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of BTFW20P-3SBTE4LF
Internal Part NumberEIS-BTFW20P-3SBTE4LF
SeriesBTFW
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.295" (7.50mm)