Vishay Semiconductor/Diodes Division BU1506-E3/45
BU1506-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BU1506-E3/45
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 600V 15A BU
Datasheet Download
BU1506-E3/45.pdf
Availability of BU1506-E3/45
QUANTITY
BU1506-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU1506-E3/45
Internal Part NumberEIS-BU1506-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)600V
Current - DC Forward (If) (Max)3.4A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, BU
Supplier Device PackageisoCINK+™ BU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU1506-E3/45
Related LinksBU1506, BU1506-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BU1506-E3/45 Details Description
Related parts for BU1506-E3/45
FER SPLT FLTR 26POS METAL 2PCS=1 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 12 50/CD datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG GRY/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf