NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6607-55C,118
BUK6607-55C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6607-55C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK6607-55C,118.pdf
Availability of BUK6607-55C,118
QUANTITY
BUK6607-55C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6607-55C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6607-55C,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOsiris Leadframe 09/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs82nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5160pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6607-55C,118
BUK6607-55C,118 Details Description
Related parts for BUK6607-55C,118
Connector Header 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.217" NYLON WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 5V TO-92 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 24POS datasheet.pdf
IND INCAND AMBER 6V 6" WIRE datasheet.pdf