NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK761R7-40E,118
BUK761R7-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK761R7-40E,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK761R7-40E,118.pdf
Availability of BUK761R7-40E,118
QUANTITY
BUK761R7-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK761R7-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK761R7-40E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs118nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9700pF @ 25V
Power - Max324W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK761R7-40E,118
BUK761R7-40E,118 Details Description
Related parts for BUK761R7-40E,118
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN 10POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
IC DIFF LINE TXRX H-S 8-SOIC datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
8X3 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
ITRAC DCARD SIGNAL MODULE - 10 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf