NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK794R1-40BT,127
BUK794R1-40BT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK794R1-40BT,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK794R1-40BT,127.pdf
Availability of BUK794R1-40BT,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK794R1-40BT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK794R1-40BT,127
Internal Part NumberEIS-BUK794R1-40BT,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchPLUS
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.1 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs83nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6808pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK794R1-40BT,127
BUK794R1-40BT,127 Details Description
Related parts for BUK794R1-40BT,127
CAP CER 6800PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 100VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 15.24X406.4MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf