NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7E07-55B,127
BUK7E07-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7E07-55B,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A I2PAK
Datasheet Download
BUK7E07-55B,127.pdf
Availability of BUK7E07-55B,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK7E07-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7E07-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK7E07-55B,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.1 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3760pF @ 25V
Power - Max203W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7E07-55B,127
BUK7E07-55B,127 Details Description
Related parts for BUK7E07-55B,127
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE20T/AF20/AFE20T datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf