NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7Y22-100EX
BUK7Y22-100EX picture photo
Mfg. Part Number
BUK7Y22-100EX
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK
Datasheet Download
BUK7Y22-100EX.pdf
Availability of BUK7Y22-100EX
QUANTITY
BUK7Y22-100EX Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7Y22-100EX
Internal Part NumberEIS-BUK7Y22-100EX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
Wafer Fab Site Transfer 15/Dec/2014
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C49A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs47nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2920pF @ 25V
Power - Max147W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7Y22-100EX
BUK7Y22-100EX Details Description
Related parts for BUK7Y22-100EX
IDC CABLE - MKS34K/MC34F/MKS34K datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
IC MMIC 1W POWER AMP 37-42GHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf