NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7Y3R5-40E,115
BUK7Y3R5-40E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7Y3R5-40E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V LFPAK
Datasheet Download
BUK7Y3R5-40E,115.pdf
Availability of BUK7Y3R5-40E,115
QUANTITY
BUK7Y3R5-40E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7Y3R5-40E,115
Internal Part NumberEIS-BUK7Y3R5-40E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs49.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3583pF @ 25V
Power - Max167W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7Y3R5-40E,115
BUK7Y3R5-40E,115 Details Description
Related parts for BUK7Y3R5-40E,115
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOLT-OUT 8VSSOP datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/8 X 1/4" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf