NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9240-100A/C1,11
BUK9240-100A/C1,11 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9240-100A/C1,11
Brief Description
MOSFET N-CH 100V DPAK
Datasheet Download
BUK9240-100A/C1,11.pdf
Availability of BUK9240-100A/C1,11
QUANTITY
BUK9240-100A/C1,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9240-100A/C1,11
Internal Part NumberEIS-BUK9240-100A/C1,11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs38.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3072pF @ 25V
Power - Max114W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9240-100A/C1,11
BUK9240-100A/C1,11 Details Description
Related parts for BUK9240-100A/C1,11
LED LASER CONV LENS 850NM LATERL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT SKT datasheet.pdf