NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK954R2-55B,127
BUK954R2-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK954R2-55B,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK954R2-55B,127.pdf
Availability of BUK954R2-55B,127
QUANTITY
BUK954R2-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK954R2-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK954R2-55B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10220pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK954R2-55B,127
BUK954R2-55B,127 Details Description
Related parts for BUK954R2-55B,127
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 18POS 0.5MM 2" datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-7 datasheet.pdf
LENS/HOLDER/TAPE FOR CREE MX6 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
ANT MOB LOWBAND DC 1/4 40-47MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf