NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK954R2-55B,127
BUK954R2-55B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK954R2-55B,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK954R2-55B,127.pdf
Availability of BUK954R2-55B,127
QUANTITY
BUK954R2-55B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK954R2-55B,127
Internal Part NumberEIS-BUK954R2-55B,127
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10220pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK954R2-55B,127
BUK954R2-55B,127 Details Description
Related parts for BUK954R2-55B,127
CONN EDGECARD 100POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
GK11M WITH OVEN CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf