NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9606-40B,118
BUK9606-40B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9606-40B,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9606-40B,118.pdf
Availability of BUK9606-40B,118
QUANTITY
BUK9606-40B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9606-40B,118
Internal Part NumberEIS-BUK9606-40B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs44nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4901pF @ 25V
Power - Max203W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9606-40B,118
BUK9606-40B,118 Details Description
Related parts for BUK9606-40B,118
FITTING TEE VERTICAL YEL 4X4" datasheet.pdf
IC INVERTER O-D LP 6-XSON datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-3 datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 17.1" datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf